Jaka jest jakość obsługi w polskich bankach?

Wśród wielu zagadnień dotyczących ogólnej kwestii bankowości w Polsce jest jedno, bardzo istotne. Mianowicie chodzi o obsługę klienta w placówkach bankowych. Wiąże się z tym mnóstwo aspektów. Powstają nawet rankingi, które opracowuje się w oparciu o jakość obsługiwania klientów w bankach. Czy potrzeby i oczekiwania klientów są zaspokajane przez polskie placówki bankowe?

Bank wielu osobom kojarzy się z budynkiem wyposażonym w komputery, za którymi są posadzeni pracownicy w białych koszulach, którzy grzecznie obsługują kolejkę zniecierpliwionych klientów. Obsługa w każdej placówce inaczej się przedstawia i różne rzeczy do powiedzenia na ten temat mają klienci. Badania i ankiety wykazują jasno, że wielu klientów idzie do banku po wyczerpujące informacje dotyczące konkretnych produktów i wychodzi stamtąd z większą niewiedzą, niż przed wizytą w placówce. Jak to jest możliwe? Klienci odpowiadają wprost – pracownicy banku mówią niezrozumiałym językiem, informacje nawet jeśli są rzetelne i wyczerpujące, to przedstawiane są w niejasny i niezrozumiały sposób. Pracownicy banków nie mają cierpliwości do wyjaśniania pewnych trudniejszych zagadnień. Ta kwestia, a także wiele innych są zmorą większości polskich banków. Nie każdy klient jest zadowolony z obsługi, co oczywiście nie oznacza, że w każdym banku jest źle i pracownicy nieodpowiednio zaspokajają potrzeby kontrahentów. Bywa, że choćby nie wiadomo jakich dołożyli starań, to klient i tak wyjdzie niezadowolony, bo zadowolić każdego się nie da. Różne opinie są na temat obsługi klientów. Bywają lepsze i gorsze, ale ogólne stwierdzenie jest takie, że bankowość w Polsce, jeśli chodzi o kwestię obsługi klienta w banku, nie jest zadowalająca.

Banki wychodzą naprzeciw wymaganiom i oczekiwaniom klientów i starają się dołożyć wszelkich starań, by obsługa była na jak najwyższym poziomie. Właśnie po to są przeprowadzane badania i ankiety, a także rozmowy z klientami, by dowiedzieć się co można zmienić, co można poprawić, by było lepiej. Rankingi tworzone są w oparciu o pewne kryteria, a jednym z ważniejszych jest prezentacja przez pracowników banku produktów bankowych. Na podstawie opinii klientów, a także własnych doświadczeń ‚podstawionych klientów’ powstają rankingi dzięki którym można się dowiedzieć, który bank najdokładniej i w najbardziej obrazowy sposób umie przedstawić swoją ofertę. Do tego dochodzą osobne kwestie bezpośredniej obsługi klienta. Mowa jest o tym, czy pracownicy są uprzejmi, grzeczni, czy mają odpowiednie podejście do konkretnych ludzi, a wiadomo, że klienci są różni.

Zadowolenie klientów banków jest badane cyklicznie i w zależności od danego banku – raczej często. Dzięki temu bank ma możliwość monitorowania jego poziomu i porównywania, czy po wdrożeniu konkretnych pomysłów coś się zmienia. Bank powinien być przyjazny dla klienta każdego rodzaju, nie tylko tego bogatszego tzw. klienta prestige i korporacyjnego. W dużej mierze banki działają dzięki klientom detalicznym, czyli dzięki takiemu zwykłemu Kowalskiemu, który przyjdzie zaciągnąć kredyt albo ulokować na lokacie oszczędności. Takich kontrahentów jest najwięcej, a w związku z tym, że konkurencja wśród banków i instytucji bankowych jest ogromna, to powinny one dbać o każdego klienta i jego potrzeby. Bardzo istotne jest zdobycie nowego klienta i sprzedanie mu produktu bankowego, ale równie ważne jest zatrzymanie tego klienta na dłużej. Jeśli bank nie będzie spełniał jego potrzeb i oczekiwań, to nie zbuduje z klientem korzystnych i długoterminowych relacji. Dziś klient ma do wyboru mnóstwo banków i produktów bankowych w bardzo konkurencyjnych cenach. Wielu kontrahentów jest takiego zdania, że jeśli dany bank ma droższy produkt, mniej satysfakcjonujący, niż inny, ale poziom obsługi klienta jest wysoki i zadowalający, to woli współpracować właśnie z taką placówką. Wniosek nasuwa się więc sam- czasami nie konkretny produkt i jego cena są ważne – ale jakość obsługi. Od tego zależy zadowolenie i ogólna satysfakcja każdego klienta banku. Satysfakcjonujące oferty bankowe są często miłym dodatkiem.