Kredyt gotówkowy – co powinieneś wiedzieć?

Kredyt gotówkowy dzięki swojej prostocie oraz minimum formalności pozwala na otrzymanie dodatkowych pieniędzy w bardzo łatwy i szybki sposób. Jedynym kryterium determinującym uzyskanie takiej formy wsparcia finansowego jest wielkość naszych dochodów weryfikowana przez bank na podstawie zaświadczenia albo oświadczenia o dochodach. Zanim jednak zdecydujesz się wziąć kredyt gotówkowy powinieneś mieć świadomość wielu bardzo istotnych kwestii, od których będzie zależało czy możesz sobie na to pozwolić. Związane jest to oczywiście ze wszystkim z kosztami jakie narzuca na nas bank.

Samo oprocentowanie nie decyduje o wielkości raty kredytowej jaką będziemy obciążeni, lecz wpływa na to jeszcze szereg innych czynników. Bardzo często banki w swoich regulaminach oraz umowach podpisywanych z klientami dołączają tajemnicze gwiazdki, które potrafią diametralnie zmienić koszt naszego miesięcznego zobowiązania. Dlatego też zanim podpiszesz taki dokument zalecam abyś przeczytał bardzo dokładnie całą umowę. Dzięki temu z pewnością unikniesz nieporozumień i ewentualnego rozczarowania. Instytucje bankowe udzielając nam kredyt gotówkowy mogą wymagać od nas również opłaty za obowiązkowe ubezpieczenie takiego kredytu. Nie są to duże kwoty, jednak wraz ze wzrostem pożyczki wysokość raty może się zauważalnie zwiększyć. Ponadto banki często pobierają prowizję za taką usługę co również przekłada się na jednostkowe koszty miesięczne.

Należy pamiętać, że to bank decyduje o tym na jakich zasadach pożyczy nam pieniądze, a my musimy uzyskać w ich oczach status wiarygodnego klienta, który będzie w stanie spłacić swoje zobowiązanie. W chwili obecnej kredyt gotówkowy w polskich bankach oprocentowany jest na 10-17%. Natomiast rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) oscyluje w granicach 14 do nawet 25% sumy zaciągniętego kredytu. Wydawać by się mogło, że jest to bardzo dużo, jednak patrząc przez pryzmat lat ubiegłych aktualne odsetki naliczane przez banki są w miarę niskie i atrakcyjne z punktu widzenia konsumenta co związane jest z bardzo silną obniżką stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski. Bieżąca sytuacja na silnie konkurencyjnym rynku instytucji bankowych jest dogodnym momentem dla konsumentów do zaciągania kredytów gotówkowych.