Wszystko o pozabankowych pożyczkach

Zasada jest prosta – jeżeli posiadasz zdolność kredytową i „czysty” BIK – to bierz pożyczkę w banku, gdyż nierozsądne jest w takiej sytuacji brać pożyczkę na przykład w Providencie. Jeżeli natomiast nie masz należytej zdolności kredytowej w ocenie banków, to w grę wchodzą chyba tylko pożyczki pozabankowe z parabanków lub ewentualnie społecznościowe (w niskich kwotach, przynajmniej na początek). Aby praktycznie przedstawić istotę pożyczek pozabankowych, wykorzystaliśmy jedną z porad udzielonych przez nas wraz z tekstem pytania. Uważamy, że jest to materiał jak znalazł. Zapraszamy do przeczytania poniżej pytania i porady.

Pytanie: Czy pożyczki pozabankowe bez BIK są droższe niż te bankowe i czy są bardziej ryzykowne dla pożyczkobiorcy? Muszę koniecznie wziąć pożyczkę a bank mi nie udzieli gdyż mam złą historię w BIK a do tego nie posiadam aktualnie stałej pracy tylko wykonuję dorywcze prace. Mam mieszkanie własnościowe i gotowa jestem wziąć pozabankową pożyczkę hipoteczną, bo po prostu muszę. Na co powinnam uważać, jak szukać stosunkowo tanie pożyczki poza bankami?

Odpowiedź: Istotnie, pożyczka pozabankowa udzielona przez firmę pożyczkową czyli przez parabank może być kosztowna, jej łączny koszt czyli oprocentowanie rzeczywiste może być znacznie wyższe niż w przypadku pożyczek udzielanych przez banki. Takie pozabankowe podmioty udzielające pożyczek są nastawione właśnie na tych klientów, którzy nie mają szans na pożyczkę w banku ponieważ albo nie mają stałych dochodów – stałego zatrudnienia, albo mają złą historię w BIK, albo jedno i drugie razem. Pod pojęciem złej historii w BIK rozumiemy tu nie tylko (choć przede wszystkim, tak) zaległości w spłacie kredytów ale też nieprzeterminowane kredyty które wyczerpują zdolność kredytową jak idzie o zaciągnięcie kolejnego kredytu.

Pożyczki pozabankowe dla zadłużonych udzielane są często pod zastaw nieruchomości i firmy pożyczkowe wykorzystują to, że pożyczkobiorca nie ma możliwości zaciągnięcia pożyczki w banku i oferują pożyczki z wysokim oprocentowaniem rzeczywistym. Również w przypadku gdy pożyczkobiorca posiada stałe dochody ale ma złą historię w BIK. Trzeba przyznać że w takich przypadkach firmy pożyczkowe ponoszą większe ryzyko wiążące się z nieodzyskaniem pożyczki w ustalonym terminie albo i w ogóle. Jeżeli bowiem pożyczkobiorca owszem, posiada stałe dochody ale pożyczka nie została zabezpieczona hipotecznie (bo pożyczkobiorca nie posiada nieruchomości), wówczas ryzyko jest stosunkowo wysokie zważywszy złą historię w BIK i prawdopodobieństwo posiadania innych zobowiązań. Dlatego firmy udzielające pożyczek pozabankowych takim osobom chcą sobie powetować ewentualne straty poprzez ustalanie generalnie wyższego oprocentowania rzeczywistego. Proszę też zapoznać się z artykułem: Wszystko o chwilówkach czyli szybkich pożyczkach

Jednak jeżeli dysponuje Pani zabezpieczeniem w postaci nieruchomości, warto popytać znajomych, rodzinę czy nie zechcieliby udzielić tańszej pożyczki pod hipotekę. Może też zarejestrować się Pani na portalach gdzie udzielane są pożyczki społecznościowe i i ogłosić się jako poszukująca pożyczki, określając proponowane warunki. Może Pani zaoferować takiemu potencjalnemu pożyczkodawcy odsetki które nawet jeśli będą np. dwukrotnie niższe od rzeczywistego oprocentowania firmowych pozabankowych pożyczek, to i tak będą atrakcyjne dla wielu prywatnych osób – potencjalnych pożyczkodawców. Udzielane pod hipotekę tak zwane „pożyczki bez BIK”, albo „kredyty oddłużeniowe” itp. z firm pożyczkowych istotnie należy zaciągać z rozwagą. Jak wspomniano wcześniej, koszty takich pożyczek są wysokie. Uważajmy też na same umowy pożyczki, aby nie pozostało w nich miejsca na przeprawienie umowy poprzez np. dopisanie jednego zera przez pożyczkodawcę. Dopilnujmy aby kwota pożyczki została wpisana także słownie i zażądajmy dla siebie jednego egzemplarza umowy pożyczki. Zresztą najbezpieczniej (i dla pożyczkodawcy i dla pożyczkobiorcy) jeżeli kwota pożyczki przekazana zostanie bankowym przelewem.